reżyseria Bogusław Byrski

– Muniek Staszczyk
– Wojciech Waglewski (VooVoo)
– Włodek Dembowski (Łąki Łan i Dziady Kazimierskie)
– Tomasz Budzyński (Armia)
– Wital Ryzkou
– Daniel Spaleniak
– Robert Więckiewicz

Nominowany do Fryderyków 2019 materiał znany jako album Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky zabrzmi w marcu w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Koncert składać się będzie z 11 utworów, w których obok Andrzeja Stasiuka zinterperetuja Mickiewicza zaproszeni goście.
10 utworów pochodzi z albumu Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky, jedenasty będzie nowością projektu, dopełniającą logicznie całość materiału. Będzie to Inwokacja z Pana Tadeusza, oddająca doskonale ducha rocznicowego i “kotwicząca” koncert w Lublinie. Pozostałe utwory to w większości sonety pochodzące ze zbioru „Sonety krymskie”, otwierające płytę „Stepy akermańskie”, ale jest też „Reduta Ordona”, fragmenty z „Dziadów” czy „Konrada Wallenroda” oraz „Liryki lozańskie”.
Ten wyjątkowy materiał wzbogacony zostanie muzycznie przez Orkiestrę Symfoniczną im. Namysłowskiego z Zamościa, instrumenty dawne takie jak lira korbowa, flety tureckie i bandurę.

Pisarz Andrzej Stasiuk, wraz z ukraińską formacją ethno-rockową Haydamaky z Kijowa, nagrali wspólny album „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Materiał ten już w grudniu ub. r. otrzymał miano Złotej Płyty, a w styczniu tego roku został nominowany do nagrody muzycznej Fryderyki. Nowa odsłona ich materiału muzycznego stanie się elementem lubelskich obchodów rocznicy uchwalenia Unii Lubelskiej. Mickiewicz poeta i wieszcz Polaków i Litwinów, który był także kozakiem osmańskim, stanie na nowo, tym razem na piedestale sceny muzycznej, nieco „odmarmurowiony”, a na pewno dwudziestopierwszowieczny.

ANDRZEJ STASIUK- pisarz, poeta, autor felietonów prasowych, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Tytułu”, „Ozonu”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i innych pism. Jego książki zostały przetłumaczone na języki obce, m.in. białoruski, angielski, fiński, francuski, niderlandzki, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski, włoski, czeski, rumuński.
Laureat wielu nagród literackich m.in. NIKE.

HAYDAMAKY- ukraiński zespół folk rockowy, grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Od 2001 roku zespół wydał pięć albumów, z czego trzy ostatnie doczekały się premiery i sprzedaży na europejskim rynku muzycznym. Haydamaky mają za sobą udaną współpracę z polskimi artystami. Nagrywali z Grabażem, Maleńczukiem, Vavamuffin, Bednarkiem i wieloma innymi muzykami. Ich album nagrany wspólnie z VooVoo otrzymał statut złotej płyty i nominację do Fryderyków w 2010 roku. Zespół uzyskał również 7. miejsce na World Chart Music Europe w Radiu BBC.